20 stycznia 2021
UWAGA - spółki nieruchomościowe mają obowiązek złożyć pierwsze sprawozdanie o stosowanych terminach zapłaty za rok 2021, tj. nie wcześniej niż
13 stycznia 2021
Przedłużenie moratorium możliwe jest dzięki reaktywowaniu przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego Wytycznych dotyczących ustawowych i pozaustawowych moratoriów na spłaty kredytów,
08 stycznia 2021
W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2021 r. zmianami podatkowymi dotyczącymi spółek nieruchomościowych, na podmioty te został nałożony obowiązek

Głównym celem projektu jest umocowanie w systemie prawnym instytucji e-Urzędu Skarbowego, która ma zastąpić obecnie funkcjonujący Portal Podatkowy.

Dzięki e-Urzędowi możliwe będzie:

• prowadzenie dwustronnej komunikacji pomiędzy klientami a organami Krajowej Administracji Skarbowej;
  • zautomatyzowanie procesu wydawania zaświadczeń oraz udzielania odpowiedzi KAS na zapytania komorników i innych organów;
  • uregulowanie poprzez delegację do rozporządzenia zakresu i warunków korzystania z e-Urzędu Skarbowego oraz określanie zakresu spraw załatwianych za jego pośrednictwem;
  • podpisanie pism i deklaracji pieczęcią elektroniczną Szefa Krajowej Administracji Skarbowej zalogowanemu użytkownikowi e-Urzędu Skarbowego.

Ponadto, możliwe będzie udostępnianie podmiotom uprawnionym, co umożliwi m.in. komornikom sądowym realizację czynności związanych z transakcjami, wykonywaniem obowiązków informacyjnych lub postępowaniem egzekucyjnym za pomocą komunikacji elektronicznej.

Projekt dostosowuje także przepisy do e-doręczeń w niektórych sprawach podatkowych.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2021r.

Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-rady-ministrow/prace-legislacyjne-rm-i/prace-legislacyjne-rady/wykaz-prac-legislacyjny/r87337909097367,Projekt-ustawy-o-zmianie-niektorych-ustaw-w-celu-automatyzacji-zalatwiania-niekt.html.

Jakkolwiek projektowana ustawa nie zawiera rozwiązań bezpośrednio związanych z branżą nieruchomości komercyjnych, to jednak będzie ona istotna dla wszystkich podmiotów mających styczność z urzędami skarbowymi.

Informacja o projektowanej ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (e-Urząd Skarbowy)

28 grudnia 2020