Prezydent podpisał tzw. „pakiet mieszkaniowy”, czyli ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia podpisania.
Jednym z najważniejszych celów ustawy jest cyfryzacja procesu budowlanego, który ma stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki po pandemii koronawirusa. Istotne są także wsparcie dla budownictwa komunalnego i społecznego, wsparcie dla tzw. TBS oraz szeroko pojęta pomoc dla najemców dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19.
W kwestii cyfryzacji procesu budowlanego, zmiany ujęte w ustawie stanowić mają jedynie jej początek. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiada dalsze zmiany w tym obszarze, które objąć mają m.in. wprowadzenie w drugiej połowie przyszłego roku możliwości złożenia wniosku o pozwolenie na budowę przez Internet wraz z wszystkimi niezbędnymi załącznikami, w tym z projektem budowlanym.
Uchwalone zmiany w Prawie Budowlanym obejmują możliwość składania niektórych wniosków i dokonywania zgłoszeń w procesie budowlanym w postaci elektronicznej, a także załączania do wniosków (zgłoszeń) kopii dokumentów zamiast ich oryginałów. Ministerstwo udostępni dedykowany portal internetowy - www.e-budownictwo.gov.pl – poprzez który inwestor będzie mógł wypełnić formularz wniosku i przesłać go do urzędu poprzez platformę ePUAP wraz z wymaganymi załącznikami i jednym podpisem zaufanym. Co ważne, inwestor będzie miał prawo do wyboru formy procedury, bowiem procedura papierowa nie zostaje zniesiona.
Drogą elektroniczną będzie można:
Od 1 lipca 2021 r. poprzez aplikację e-budownictwo będzie można:
Ustawę można znaleźć pod poniższym linkiem: http://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/534_u.htm.
pobierz dokument
PL | EN
PL | EN