ZIELONE FINANSOWANIE (FALI) RENOWACJI W BUDYNKACH KOMERCYJNYCH
WYDARZENIE ORGANIZOWANE W TRYBIE ON-LINE
21 STYCZNIA 2025 godz. 12:00 – 13:30
Podczas spotkania przyjrzymy się jak w praktyce wyglądają możliwości finansowania renowacji i modernizacji budynków komercyjnych pod kątem spełnienia wymogów Taksonomii EU, założeń Fali Renowacji oraz Europejskiego Planu Działania Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Polsce na tle rynków europejskich. Jakie jest podejście banków komercyjnych vs oczekiwania właścicieli nieruchomości komercyjnych, w tym funduszy inwestycyjnych?
Skala obszaru renowacji budynków we wszystkich sektorach rynkowych jest niebagatelna:
- w UE jest ok. 220 mln budynków, z których 85-95% przetrwa do roku 2050 i dłużej, w Polsce ok. 14 mln wszystkich budynków;
- jedynie 3% budynków posiada klasę energetyczna na poziomie A, pozostałe 97% wymaga renowacji;
- 70% budynków wymaga głębokiej renowacji w celu uzyskania minimum 60% oszczędności energetycznej;
- aktualny poziom głębokiej renowacji budynków ok 0,2% rocznie jest niewystarczający, wymagane jest zwiększenie tego poziomu do 3% rocznie aby osiągnąć cele neutralności klimatycznej.
Według szacunków UE roczne nakłady inwestycyjne na renowacje budynków w celu uzyskania efektywności energetycznej wynoszą EUR 85-95 mld vs EUR 275+ mld dodatkowych nakładów inwestycyjnych rocznie w celu uzyskania 55% redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Jest to największa luka inwestycyjna ze wszystkich sektorów Zielonego Ładu UE.
Jak podchodzą do tego wyzwania kraje Zachodniej Europy w porównaniu z regionem Europy Centralnej i Wschodniej wraz z Polską? Czy sektor nieruchomości komercyjnych jest przygotowany na podjęcie się renowacji budynków przy finansowaniu zewnętrznym lub z zasobów kapitału własnego inwestorów? Jakie działania interesariusze sektora inwestycji nieruchomości komercyjnych powinni podjąć w celu akceleracji procesu renowacji?
Tematyka finansowania fali renowacji zostanie przedstawiona podczas prezentacji wprowadzającej, a na przedstawione pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas panelu dyskusyjnego, reprezentującego sektor bankowy, właścicieli nieruchomości oraz firmy doradcze, którego uczestnicy podzielą się swoimi doświadczeniami i sugestiami w zakresie możliwych rozwiązań dotyczących finansowania renowacji sektora nieruchomości komercyjnych w Polsce.
Spotkanie online jest bezpłatne dla członków POLSIF i reprezentantów firm członkowskich Stowarzyszenia PINK. Dla pozostałych uczestników opłata za udział w wydarzeniu to 400,00 PLN + VAT.
Link do rejestracji: HERE