PLGBC Green Building Summit to najbardziej rozpoznawalna i opiniotwórcza konferencja w polskiej branży nieruchomości, budownictwa i architektury, symbol zielonego postępu. 12. edycja wydarzenia, w tym roku pod hasłem Time to (Re)think, odbędzie się 6-7.10.2022 r. w zrównoważonej przestrzeni Sound Garden Hotel w kompleksie Business Garden w Warszawie. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Wydarzenie jest międzynarodowe, hybrydowe, a w programie znajdą się prelekcje, panele, prezentacje, czas na spotkanie i poznanie się. Tym razem przygotowano dwa dni aktywności: pierwszy to całodzienna konferencja, której zwieńczeniem będzie wręczenie nagród PLGBC Green Building Awards 2022 i koktajl. Drugi dzień poświęcony będzie dekarbonizacji budownictwa w ramach projektu #BuildingLife.
Środowisko zabudowane odpowiada za prawie 40% emisji dwutlenku i może odegrać ważną rolę w przyspieszeniu przejścia na niskoemisyjną i wysoce odporną przyszłość.
To nie jest moment na spowolnienie.
Musimy podwoić wysiłki na rzecz rozwiązań – takich jak modernizacja budynków w celu zmniejszenia ich zapotrzebowania na energię czy promowanie produktów i systemów budowlanych o niskiej emisji dwutlenku węgla – które mogą przeciwdziałać zmianom klimatycznym i przyczynić się do poprawy zdrowia ludzi i zwiększenia niezależności energetycznej.
Problemy i wyzwania, przed którymi staje świat, zwykle stają się katalizatorem zmian. Wiemy, w którą stronę powinny one pójść… Włączmy się do wspólnej dyskusji i działań na rzecz zrównoważonego budownictwa dla wszystkich i wszędzie.
Dzielimy się wiedzą, inspiracjami i innowacjami, aby wprowadzać znaczące zmiany na rzecz zrównoważonego budownictwa.
Podczas PLGBC Green Building Summit zaplanowano cztery sesje skupione wokół strategicznych obszarów:
- Climate adaptation & social resilience: Protecting people and systems
- Circular trip
- Biodiversity and becoming nature-positive
- Healthy & Sustainable Living
Tematyka wydarzenia oscyluje wokół najważniejszych kwestii związanych z rolą budynków i przeciwdziałaniem zmianom klimatu, gospodarką o obiegu zamkniętym, znaczeniem bioróżnorodności oraz zdrowiem i jakością życia. Skupimy się na poszukiwaniu rozwiązań dla wspólnych działań, świadomym tworzeniu zrównoważonych przestrzeni i budowaniu społeczności. Będzie mowa także o odbudowie w kontekście zmian klimatycznych i wojny w Ukrainie.
Co roku PLGBC Green Building Summit gości wybitnych Keynote Speakerów, którzy inspirują do działania i współpracy. W tej edycji udział potwierdzili:
- Slava Balbek, balbek bureau,
- Anne Beim, , Centre for Industrialized Architecture (CINARK), The Royal Danish Academy of Fine Arts,
- Helle Juul, Juul Frost Arkitekter, International Urban Development Association INTA,
- Agata Roczniak, Fundacja Diversum,
- Menno Rubbens, cepezed,
- Carolyn Steel, Kilburn Nightingale Architects, autorka książki SITOPIA.
Inspirujący goście, interaktywny i angażujący format, szeroki zakres tematyczny programu zapewnią dużą dawkę wiedzy, dobrych praktyk i nowych relacji.
Wydarzenie przyciąga wszystkich zainteresowanych tematyką klimatyczną/zrównoważonego budownictwa/SDGs, w tym: inwestorów, deweloperów, najemców, zarządców nieruchomości, architektów i projektantów, inżynierów, producentów, instytucje finansowe, samorządy, top management, aktywistów miejskich, organizacje pozarządowe, studentów, nauczycieli wyższych uczelni, media.
W ramach wydarzenia przygotowano także aktywności dodatkowe, w tym m.in:
– Wirtualną Strefę Partnerów, w której można poznać bliżej projekty, rozwiązania i technologie partnerów wydarzenia.
– Wystawę Fotografii laureatów konkursu Grand Press Photo 2022, w kategorii Climate, responsibility.
– Sekcję PLGBC Movie, czyli zaproszenie na film zrealizowany przez Our Planet – dokument, zwracający uwagę, jak globalna społeczność biznesowa może pomóc w rozwiązaniu światowego kryzysu ekologicznego.
– Wirtualną Paczkę Uczestnika, w której po zakończeniu wydarzenia poza prezentacjami i nagraniami znajdą się dedykowane materiały tematyczne.
Wydarzenie oparte o zrównoważone idee, neutralne klimatycznie.
PLGBC Green Building Summit wspierać będą liczni uznani Partnerzy i Patroni.
Partner Strategiczny: Ambasada Królestwa Danii w Polsce
Partnerzy Wspierający: 4Nature System, Aluprof, BREEAM, E.ON, Grupa Górażdże, Helvar, Horizone Studio, Interface, Knauf Insulation, Panattoni, Sweco Polska.
Partnerzy: APA Group, Atrium European Real Estate, CBRE, Hadart, JW+A, Selena, Somfy, Steligence, Termocent, VvS Architects & Consultants, Wicona.
Patronat Honorowy:, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej IARP, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Towarzystwo Urbanistów Polskich TUP, World Green Building Council
Patronat Społeczny: Fundacja Laboratorium Architektury 60+
Patroni Wspierający: British Polish Chamber of Commerce, Belgian Business Chamber, buildingSMART Polska, Business Finland, IFMA Polska Chapter, Stowarzyszenie Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK), Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu SAK, Polska Rada Centrów Handlowych PRCH, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, Polski Związek Firm Deweloperskich PZFD, Związek Polskie Okna i Drzwi, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW, Architekci Dla Klimatu, Kompas Inwestycji, Fundacja Integracja, Top Woman In Real Estate, Fundacja Diversum, Certyfikat ZIELONY DOM, BuildingLife, CIRCON.
Patronat Medialny: Architektura & Biznes, Teraz Środowisko, EurobuildCEE, Investor Real Estate Expert, Sztuka-Architektury.pl, URBCAST.pl, BUILDER, Inżynier Budownictwa, Sztuka-Wnetrza.pl, WlaczOszczedzanie.pl.
Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council), organizacja pozarządowa, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Więcej informacji: https://summit.plgbc.org.pl/