Spotkanie PINK z przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego

Jak wyglądają prace nad Centralnym Portem Komunikacyjnym i jakie branże najbardziej skorzystają na związanych z nim inwestycjach?

O tym rozmawiali uczestnicy zamkniętego webinaru dla członków Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK), zorganizowanego wspólnie z Centralnym Portem Komunikacyjnym w dniu 23 kwietnia 2021.  Odpowiedzialni za projektowanie międzynarodowego hubu specjaliści relacjonowali, na jakim etapie jest inwestycja oraz zapoznali się z opiniami deweloperów i doradców.

W panelu dyskusyjnym dotyczącym nie tylko portu lotniczego, ale również rozbudowanej infrastruktury i rozwoju ogromnego obszaru wokół lotniska, czyli tzw. aerotropolis, wzięli udział członkowie-eksperci PINK. Wśród nich znaleźli się: z sektora magazynowego – Aleksander Kuźniewski (7R) i Bartosz Michalski (Segro), z sektora handlowego – Anna Wysocka (JLL), z biurowego i mixed use – Jakub Poniatowski (Capital Park), a z mieszkaniowego – Kazimierz Kirejczyk (JLL / Reas). Gościnnie wypowiedziała się również Aleksandra Matuszewska z Polskiego Holdingu Hotelowego. Rozmowę moderowała Katarzyna Tasarek-Skrok z Colliers.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że biznes logistyczny najbardziej skorzysta na tej inwestycji – ten sektor już rozwija się w tym rejonie i nadal będzie rósł. Jednak wszystkie inne sektory nieruchomości – jak wynikało z wypowiedzi panelistów – będą również aktywnie uczestniczyły w rozwoju tego projektu.

Budowa CPK to nie tylko szansa dla nowych zagospodarowanych terenów, ale również dla miast takich jak np. Łódź, która skorzysta z sąsiedztwa projektowanego portu lotniczego. Jeden z ważnych elementów sukcesu to odpowiednie zaplanowanie funkcji terenów, w szczególności rezerw pod przyszły rozwój np. sektora hotelowego. Uruchomienie nowego portu lotniczego ma się wydarzyć przed końcem 2027 roku. Do tego czasu musi powstać jeszcze szybsze połączenie kolejowe między Warszawą i Łodzią. Docelowo planowane jest skomunikowanie CPK liniami dużych prędkości z wieloma polskimi miastami – z czasem dojazdu do 2,5 godz.

Moderator panelu Katarzyna Tasarek- Skrok skomentowała:  – „Aerotropolis to koncepcja urbanistyczna skoncentrowana na lotnisku, dająca możliwość rozwoju każdemu sektorowi nieruchomości. Dzisiejszy webinar był niezwykle inspirujący dla rynku nieruchomości, ponieważ w gronie ekspertów mogliśmy rozważać potencjał nowego „polis”, w pełni dostosowanego do potrzeb użytkowników z całej Polski, okolicznych mieszkańców oraz przedsiębiorców. Konsultacje społeczne oparte o wiedzę i doświadczenie firm oraz ekspertów z sektora nieruchomości to bardzo cenne źródło wiedzy dla procesu projektowego”.

Dagmara Zawadzka, dyrektor Podprogramu Aerotropolis i Rozwój w CPK dodała: – „CPK będzie w naturalny sposób pełnić rolę czynnika miastotwórczego, przyczyniając się tym samym do rozwoju aglomeracji łódzko-warszawskiej.  Ta inwestycja wzmocni występujący od lat proces naturalnej integracji w ramach istniejącego układu bipolarnego. Liczymy na partnerską współpracę z PINK w celu uwzględnienia stanowiska szeroko rozumianej branży. Mamy nadzieję, że projekt będzie stwarzał jak najlepsze warunki rozwoju wokół węzła transportowego” .

Mamy nadzieję, że przeprowadzony  webinar jest początkiem owocnej współpracy firm członkowskich PINK z CPK.