Od rozpoczęcia prac nad ustawą regulującą podmioty typu REIT/FINN minęło

REIT-y  (ang. Real Estate Investment Trust) / FIN (pol. firmy inwestujące w najem) to spółki specjalnego przeznaczenia lub fundusze inwestycyjne powołane do inwestowania na rynku nieruchomości na wynajem.

Rozwiązanie to, obecne na świecie od lat sześćdziesiątych XX wieku, funkcjonuje w około 40 krajach na całym świecie, w tym także w kilkunastu w Europie. Celem podmiotów typu REIT jest umożliwienie inwestorom (przede wszystkim indywidualnym) inwestowania na rynku nieruchomości. REITy działają w oparciu o regulacje obowiązujące w danym państwie.

Do charakterystycznych cech REITów należy zaliczyć:

  • coroczną wypłatę dywidendy w wysokości min. 80% zysku,
  • korzystanie z preferencji podatkowych, oraz
  • praktykowany w wielu państwach wymóg notowania na giełdzie.

Prace nad ustawą regulującą podmioty typu „REIT” (w Polsce znane pod skrótem FIN – firmy inwestujące w najem nieruchomości) rozpoczęły się w 2016 roku. W sierpniu 2016 roku zarejestrowane zostało Stowarzyszenie REIT, którego celem było wspieranie prac nad ustawą. Pierwszy projekt ustawy regulującej REITy został opublikowany 14 października 2016, a kolejna wersja projektu
27 października 2017 r. Trzecia wersja projektu ustawy została udostępniona 27 kwietnia 2018 roku.

Projekt ten różnił się od poprzednich w zasadniczy sposób – nie przewidywał możliwości inwestowania w nieruchomości komercyjne a jedynie w nieruchomości mieszkaniowe. Projekt został skierowany do Sejmu – pierwsze czytanie odbyło się 2 października 2018 roku.

W kolejnych latach prace nad regulacją REITów zostały zawieszone – rozpoczęte w Sejmie prace nad projektem w związku z upływem kadencji zostały przerwane.

Koncepcję wprowadzenia REITów w Polsce wspierała w 2019 roku minister przedsiębiorczości i technologii (później minister rozwoju) Jadwiga Emilewicz, jednakże nie został przygotowany nowy projekt ustawy.

Na początku 2021 roku powołano Międzyresortowy zespół ds. REIT, którego przewodniczącą została
wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Przeprowadzono spotkania konsultacyjne z organizacjami branżowymi i przedstawicielami biznesu, w których udział wzięły miedzy innymi Stowarzyszenie PINK, Stowarzyszenie REIT, Lewiatan oraz RDS.

W dniu 23 lutego 2021 roku Stowarzyszenia REIT i Stowarzyszenie PINK podpisały umowę o współpracy, której celem jest promowanie w przestrzeni publicznej oraz popularyzowanie informacji na temat podmiotów typu REIT a także wspieranie ewentualnych prac legislacyjnych.

W dniu 19 kwietnia 2021 roku stowarzyszenia REIT i PINK skierowały do wiceminister Anny Korneckiej pismo, w którym zaprezentowane zostały założenia, w oparciu o które powinien zostać przygotowany projekt ustawy o FIN.
Przedstawiciele obu stowarzyszeń zostali powołani w skład Międzyresortowego Zespołu ds. REIT w charakterze doradców zewnętrznych. Pierwsze posiedzenie Zespołu odbyło się w dniu 26 lipca 2021 roku.

Po odwołaniu wiceminister Anny Korneckiej ze stanowiska – na podstawie zarządzenia nr 286 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Międzyresortowego Zespołu do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości – dalsze prace nad REIT zostały powierzone Ministerstwu Finansów. Osobą teoretycznie  odpowiedzialną za prace dotyczące REIT został wiceminister Piotr Patkowski, jednak zadne prace nie zostały podjęte.

Po zmianie Rządu rynek nieruchomości czeka na rozpoczęcie prac nad ustawą o  REIT. Spodziewamy się ze pracami będzie kierował resort finansów i bardzo liczymy na rychle ich rozpoczęcie – nadzieją napawają wypowiedzi Ministra Finansów w szczególności we wstępie do panelu na ostatnim Forum Liderów Branży Nieruchomości organizowanym przez dziennik Rzeczpospolita w dniu 27.01.2024, czy  w wywiadzie udzielonym w Pulsie Biznesu w dniu 11.03.2024.